Надписът на Паметника на Съветската армия в София е поставен незаконно и трябва да бъде премахнат окончателно. Това твърдят бившият общински съветник и ексдепутат проф. Вили Лилков и бившият народен представител Петър Славов в писмо до министъра на културата Найден Тодоров и до Столичния общински съвет.
Аргументът им е, че решението за поставяне на „исторически неверния надпис на монумента“, който гласи „На съветската армия освободителка от признателния български народ“, е взето от БКП, „а не от надлежен държавен орган – Министерски съвет, Министерство на културата или друг“. Като доказателство прилагат и писмо до Тодор Живков от членове на ЦК на БКП и извлечение от протокол от ЦК на БКП от 24 август 1954 г, пише mediapool.
Двамата казват, че мотив за махането на паметника и преместване на статуите в Музея на социалистическото изкуство, е това, че той е по-висок от одобрения проект. Вместо 18 метра монументът се извисява на 37 метра. Вили Лилков и Петър Славов предлагат и до демонтирането на паметника на него да бъде поставена табела с надпис „Този монумент е изграден по решение на БКП във възхвала на един престъпен режим, обявен за такъв със закон, против волята на българския народ!“.
Плочата на паметника беше счупена миналата седмица, а това отново възроди дискусията за премахването на монумента от центъра на София. За това от години настояват от „Демократична България“. Този път те получиха подкрепа и от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, чиято партия години наред управлява София, но през това време бламираше опитите да се вземе ново решение за премахване на монумента, или за изпълнение на решение за това от 1993 г. В същото време, правителствата на Борисов също не предприеха действия за премахването на паметника, който е държавна собственост.
Малко след заръката на Борисов съветниците на партията в столицата да предприемат действия за махане на плочата с надписа, а след това и на целия паметник, от общината обявиха, че е издадена заповед за сваляне на надписа. Мотивът е, че е опасен. Това обаче не спира евентуално възстановяване на надписа в бъдеще.
От БСП пък се възмутиха, че някой отново говори за премахване на паметника. В позицията си социалистите заявиха, че не трябвало сегашни събития да се използват за пренаписване на историята.
От руското посолство реагираха на повредите по паметника, окачествявайки посегателството върху паметника като „богохулно“ и оскърбление.